Rejestracja:

601 642 046

Zapobieganie ekstrakcji zębów

Higiena i zdrowie jamy ustnej często traktowane są po macoszemu przez współczesnych ludzi. Nie wiedzieć czemu, pokutuje przekonanie, że zęby pełnią jedynie rolę estetyczną, a większą wagę przypisuje się temu by były białe niż mocne.

Tymczasem już w starożytności zauważono, że schorzenia ust, zębów i dziąseł mogą mieć znaczący wpływ na cały organizm człowieka. Stomatologia zaczęła rozwijać się wieki temu, choć na początku dominującą metodą była ekstrakcja, czyli usunięcie chorego zęba. Pierwsze zabiegi tego typu przeprowadzano jeszcze prymitywnymi narzędziami, nie dbając również o sterylność otoczenia. Współczesny gabinet dentystyczny daleki jest od tego z czasów antyku czy średniowiecza, ale nadrzędna pobudka zgłaszania się do specjalisty pozostała niezmienna – eliminacja bólu.

Coraz częściej podejmowane są akcje promocyjne uświadamiające ludzi o skutkach zaniedbań w tym obszarze. Kliniki i przychodnie oferują promocyjne leczenie rodzin, w telewizji pojawiają się programy edukacyjne poświęcone stomatologii, prasa zaczyna promować zdrowy styl życia i kontrolę lekarską.

Aparat zębowy (czyli zęby i otaczające je tkanki) najlepiej funkcjonuje jako całość. Ekstrakcja zębów doprowadza do sytuacji, w której dochodzi do nierównomiernego rozłożenia sił w trakcie spożywania pokarmów. Dodatkowo przyczynia się do osłabienia dziąseł i kości w miejscu brakującego zęba, a to z kolei może osłabić mocowania sąsiadujących z nim, zdrowych i w pełni sprawnych elementów uzębienia.

Odwiedzając gabinet dentystyczny należy liczyć się z tym, że stomatolog będzie chciał za wszelką cenę ząb uratować nawet wtedy, gdyby akcja ratunkowa miała skończyć się leczeniem kanałowym.

Wszelkie sytuacje podbramkowe, czyli np. zaawansowane zmiany próchnicze w obrębie uzębienia, są prowokowane przez samych pacjentów. W obawie przed borowaniem wizyty u stomatologa często odkładane są na ostatni moment, a wtedy bywa już z reguły na tyle późno, że ratowanie zębów wymaga solidnego borowania, a nawet leczenia kanałowego.

Ekstrakcja, bez poważnego uzasadnienia medycznego, nie jest dobrym rozwiązaniem, bo naraża aparat zębowy na deformację. Uchronić resztę zębów przed deformacją może dentysta protetyk, ale czy protezy są lepsze od naturalnych zębów? Niekoniecznie. Na pewno koszt ich wstawienia jest wyższy, niż koszt najbardziej nawet zaawansowanego leczenia kanałowego.