Rejestracja:

601 642 046

Na ratunek zębom – leczenie kanałowe

Stomatologia zachowawcza, owszem, cieszy się coraz większym zainteresowaniem, jednak większość pacjentów na krzesło dentystyczne trafia dopiero, gdy ból staje się niemożliwy do zniesienia. Zamiast zgłaszać się już przy pierwszych objawach, maskuje się je dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi. Niestety, gdy te okazują się nieskuteczne, lekarz dentysta może okazać się bezsilny i ząb trzeba usunąć. Czasem w takich sytuacjach ostatnią szansą na uratowanie zęba jest leczenie endodontyczne.

Endodoncja jest jednym z działów stomatologii zachowawczej skoncentrowanym na leczeniu chorób miazgi zębów i tzw. tkanek okołowierzchołkowych. Słysząc słowo endodoncja lub określenie leczenie endodontyczne przeciętny pacjent gabinetu stomatologicznego nie reaguje jakimiś szczególnymi obawami.

Dopiero, gdy okaże się, że to synonim leczenia kanałowego – pojawia się strach. Niepotrzebnie, bo leczenie kanałowe zostało udoskonalone na tyle, że pomimo głębokiej ingerencji w tkanki, pacjenci nie mają podstaw do obaw. W trakcie zabiegu endodontycznego pacjent może odczuwać lekki dyskomfort, ale zabieg ten nie powinien być dla pacjenta bolesny. Po leczeniu endodontycznym kanałowym występuje też znacznie mniej powikłań niż jeszcze kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat temu.

Każdy dobry gabinet stomatologiczny świadczący usługi w zakresie leczenia endodontycznego (kanałowego) korzysta, a przynajmniej powinien korzystać ze specjalistycznych urządzeń zwiększających precyzję leczenia. Urządzeniami takimi są mikroskop dentystyczny oraz endometr. Dzięki użyciu mikroskopu dentysta ma pełen wgląd do wnętrza komory zęba i kanału zębowego, podczas gdy endometr umożliwia dokonanie bardzo dokładnych pomiarów głębokości kanałów zębowych poddawanych leczeniu.

Leczenie kanałowe to często jedyny sposób na uratowanie zęba. Chociaż jest praktycznie bezbolesne i nie grozi powikłaniami (u osób, u których nie występują przeciwwskazania do takiego leczenia) niektórzy pacjenci z obawy przed nim rezygnują z niego wybierając ekstrakcję.

Nasz gabinet oferuje bezbolesne leczenie endodontyczne.